Kapat
Osmaniye Mah. Çağlar Sok. No: 2 Bakırköy / İstanbul
(0212) 909 97 72 info@iklimsel.com.tr
Klima Bakımı

Klimanın bakımı, her mevsimde kullanılan, sağlık açısından önemli bir yere sahip olan, performans açısından da düşüklük yaşaması ve meydana gelebilecek sorunları önlemek amacıyla yapılan bakım olarak bilinir. Klimalar bazı durumlara maruz kaldığı zaman yorulmaya başlar, kirlenir ve temizlenme ihtiyacı duyar. Bakımlar eksik kalırsa ya da hiç yapılmazsa zarar görme olasılığı çok fazla olur. Buna bağlı olarak da klima bakımı olmazsa cihazın ömrü kısalır ve maddi zarara uğrama olasılığı artar.

Klima Bakımı Nedir?

Klimanın bakımı kullanan kişiler ve satıcı kişiler tarafından her zaman önemli bir konu olmuştur. Bakım ihmal edilmemesi önemli bir konudur. Bunun nedeni klima yer aldığı ortamda polen, toz gibi birçok partikülü içerisine alır. Klima filtresine girmiş olan bu partiküllerin klima çalışırken performans düşüklüğüne neden oldukları bilinir. Düzenli ve belli aralıklar ile bakım yapılmadığı takdirde klima normal ile kıyaslandığı zaman daha fazla zorlanır ve çalışırken daha fazla enerji harcar. Bu durumun önüne geçmek için ise klima bakımı düzenli olarak yerine getirilmesi gereken bir işlemdir. Filtreden geçmiş olan tozlar zaman geçtikçe iç üniteye doğru yerleşir. Bakımın doğru yapılmaması ya da zamanında yapılmaması halinde zamanla üst üste birikmiş olan tozlar klimanın işlevinin kaybolmasına ya da bozulmasına neden olur.

Klima Bakımı Faydaları Nelerdir?

Klimanın bakımını sağlayan pek çok firma bulunur. İklimsel de bu firmalardan biri olarak bilinir. Klima için gerekli olan tüm bakım ve temizliği yapar. Müşterilerinin olumlu geri dönüşlerini alan bir firmadır. İlgili olması ve kaliteli işleri ile müşterilerine hizmet sunmaktadır. Klima bakımı konusunda bakım yapıldığı zaman makineye katkı sağlayan bazı durumlar vardır. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Klimanın var olandan daha yüksek bir performansa sahip olmasını sağlar.
 2. Klimanın bakımı olmamasından meydana gelen kötü kokuların önüne geçmeye fayda sağlar.
 3. İnsan sağlığı açısından düzenli klima bakımının yapılması gerekir.
 4. Enerji tasarrufu elde edilebilmesi için klima bakımı yapılması gerekir.
 5. Klima çalışırken içerisine dolan mikropların makinede arıza ortaya çıkarmasının önüne geçer.
 6. Eğer makinede bir arıza varsa tespit edilir ve daha büyük zararların önüne geçmeye fayda sağlar.
 7. Hastalık riskini ortadan kaldırır. Yaşanan ortamda klima ısıtma ya da soğuma amacıyla kullanılır ve ortamda bulunan tozları içerisine alır. Bu da zamanla bakteri üretmeye olanak sağlar. Bakım yapılırsa hastalıklar ve olumsuz durumlar ortadan kalkar.
 8. Klimanın ömrünü uzatır. Gerekli temizlik ya da gereken müdahale yapıldığı zaman verimli bir şekilde çalışmayı sağlar. Bu açıdan da sağlıklı ve uzun ömrü olan bir makine elde edilmiş olur.

Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Klimanın bakımı yapılırken izlenen bazı işlemler vardır. Bu işlemler arasında şunlar yer alır:

 1. Dış ve iç ünitenin besleme akım ve gerilim ölçümlerini yapmak,
 2. Kontrol devresine ait olan alçak gerilimli voltaj ölçümlerini yapmak,
 3. Kompresörlerin şebekeden çekmiş olduğu akım seviyesinin tespitini yapmak,
 4. Dış ünitede yer alan ve çalışan tüm elektrik devrelerinin hepsini çalıştığı esnada akım kontrolü yapmak,
 5. Alçak basınç devresinin basınç ölçümünü yapmak,
 6. Yüksek basınç devresine ait olan basıncın ölçümünü yapmak,
 7. Evaporatör havanın emiş filtresini kontrol etmek ve temizliğini yapmak,
 8. Drenaj hatlarının eğim ve temizlik kontrolü, gerekli ise temizliğini yapmak,
 9. Yüksek gerilimli olan girişlerin kontrolünü yapmak,
 10. Kondenser yüzeyinin basınçlı su ile temizliğini yapmak,
 11. İç ünitenin genel kontrolünü yapmak.
 12. Dış ya da iç ünitede yer alan elektronik kartın kontrolünü yapmak,
 13. Oda termostat ayar kontrolünü yapmak, basit çalışma testlerini yapmak,
 14. Bakır boru hattının izolasyon kontrolünü yapmak, eğer gerekli ise onarımını sağlamak,
 15. Tüm kabloların klemens bağlantı ucunun korozyon testini yapmak,
 16. Bakır boru hattının ezilme ve kaçak kontrol gibi işlemlerini yapmak klima bakımı içerisinde yer alan işlemler olarak sıralanabilir.

Klima Bakımını Kimler Yapmalıdır?

Klima bakımının önemi çok büyüktür ve bu işlemi işinde iyi olan, bakım ya da temizliği iyi bile birinin yapması gerekir. İşi tam anlamıyla bilmeyen ve baştan sağma yapan birine bu iş verilmez. Klimanın temizliği yapıldığı esnada uygulanması gereken adımlar vardır. Bu adımlar tam anlamıyla ve doğru bir şekilde uygulanmaz ise klimada sonradan hasarlar meydana çıkabilir. Arıza ortaya çıkarabilir, çalışmayabilir ya da bozulabilir. Bu gibi durumların meydana gelmemesi için ise uygun olan en iyi yol bu işte uzman olan kişilere bu işi teslim etmektir. İklimsel, işini iyi yapan ve kaliteli hizmetler sunan firmalardan biridir. İklimsel, profesyonel çalışanları ile verdiği hizmeti tam anlamıyla yerine getirmekte ve eksik bir iş bırakmamaktadır.

Klima Bakımının Önemi Nedir?

Klima, kış ya da yaz aylarında olabileceği gibi diğer aylarda da kullanılan ve hemen hemen her yerde olan bir makine olarak tanımlanabilir. Ortamlarda büyük bir işlem gören bu makine, ortamın tozunu, kirliliğini ve ortamda yer alan tüm küçük partikülleri, gözle bile görülmeyen mikropları içerisine toplar. Bu mikroplar zaman geçtikçe ve makine içerisinde biriktikçe makine bozulmasına, insan sağlığına olumsuz etki etmesine ve solunum yolları ile ilgili rahatsızlık ortaya çıkarmaya neden olur. Bu gibi olumsuz durumların önüne geçmek için ise klima bakımı ve temizliği en iyi çözüm yoludur. Klima kullanırken dikkat edilmesi gereken ne kadar önemli nokta var ise temizlik açısından da o kadar önemli nokta vardır. Temizliğin yapılması büyük artılar sağlar ve olması gereken bir durumdur. Dikkat edilmediği takdirde ölümle bile sonuçlanabilen durumlara sebep olabilir. Bu yüzden yapılması çok önemli bir işlemdir.